“Používejte selský rozum a poslouchejte své tělo…”
Udělala jste si doma těhotenský test a byly na něm dvě čárky? Pak úplně první vyšetření absolvujete u svého gynekologa, aby potvrdil těhotenství a posoudil vitalitu embrya/plodu (průkaz srdeční akce a později pohybů, případně četnost těhotenství). Základem je samozřejmě také stáří těhotenství.
Jakmile zjistíte, že jste těhotná, doporučuje se přestat kouřit, pokud jste tak již neučinila dříve. Zbavte se této závislosti co nejdříve, nejlépe daleko předtím, než se budete pokoušet o otěhotnění.
Nejbezpečnější je v těhotenství a při kojení se zcela vyhnout pití alkoholu.
Snažte se snížit spotřebu na méně než 200 mg kofeinu denně. To je ekvivalent asi dvou espress. Nezapomeňte také na kofein v čokoládě, čaji, některých nealkoholických a energetických nápojích.
Jezte výživnou, vyváženou a pestrou stravu, která pomůže udržet vás a vaše dítě zdravé. Nezapomínejte na pitný režim.
V lékárnách naleznete nepřeberné množství vitamínů, potravinových doplňků a různých pomůcek pro těhotenství, záleží jen na vašich finančních možnostech. Prohlédněte si například nabídku v lékárnách Dr. Maxe.
Buďte aktivní a snažte se denně o cca 30 minut mírného vhodného cvičení, jako je chůze nebo plavání.
Pokud máte kočku, používejte při čištění kočkolitu gumové rukavice, nebo požádejte někoho jiného, aby to provedl. Máte-li zahradu, věnujte zvýšenou pozornost hygieně rukou.
Seznam dalších vyšetření pak vychází z doporučeného postupu a jsou naplánována v určitých časových intervalech jako pravidelná, jsou-li součástí každé kontroly v prenatální poradně, nebo nepravidelná, která se vážou k určitému týdnu těhotenství. „Naplánovaná vyšetření v jednotlivých obdobích jsou doporučena tak, aby bylo co nejlépe možné posoudit zdravotní stav těhotné ženy i plodu, eventuálně patřičně zareagovat na odchylný či patologický nález.
Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci ihned, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. V nemocnicích, kde registrace není nutná, musíte ale většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. Kdy a jak se zaregistrovat v porodnici najdete v článku na stránkách Babywebu.
Předporodní kurz je cyklus teoretických a praktických cvičení pro budoucí maminky, ale počítá se tu i s účastí tatínků. V kurzu se sice nedozvíte, jak bude probíhat právě Váš porod, ale získáte dostatek informací a praktických dovedností, aby byl jeho průběh co nejhladší a abyste si z něj odnesly co nejvíce pozitivních vzpomínek. Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná zdravotnická odbornice. Stejně jako v jiných zemích Evropské unie i u nás samostatně pečuje o ženy se zdravým těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Více o porodních asistentkách najdete například na stránkách Unie porodních asistentek.
Od přibližně 11. týdne vám budou nabídnuty krevní testy a ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné zkontrolovat vývoj vašeho dítěte. Vaše první ultrazvukové vyšetření bude mezi 8. a 12. týdnem.
Těhotné ženy mají v době těhotenství nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky. Mají při nich mj. být poučeny o významu prevence stomatologických onemocnění v průběhu těhotenství, o správné hygieně dutiny ústní, o fluoridové prevenci a nutnosti sanace chrupu před porodem a také o nutnosti zajistit zubní preventivní prohlídky dítěte – první by mělo podstoupit už mezi 6. a 12. měsícem věku.
Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus, je zvýšená hladina krevního cukru poprvé zjištěná v těhotenství. Od roku 2009 platí v ČR doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního diabetu všechny těhotné. Přítomnost těhotenské cukrovky se zjišťuje pomocí stanovení hladiny cukru (glykémie) v žilní krvi a to celkem dvakrát v průběhu těhotenství: Na začátku těhotenství (co nejdříve po jeho zjištění) a mezi 24.-28. týdnem těhotenství. Více o těhotenské cukrovce se dozvíte na stránkách tehotenskacukrovka.cz. Můžete si také objednat knížku To pravé jídlo při těhotenské cukrovce.
Mateřská dovolená od zaměstnavatele nesmí trvat míň než 14 týdnů a nesmí skončit dřív, než doběhne šestinedělí. Maximálně pak trvá 28 týdnů (nebo 37 týdnů, když máte dvojčata či vícerčata). V době mateřské dovolené nedostáváte od zaměstnavatele plat ani mzdu, ale právě peněžitou pomoc v mateřství od státu (pokud splňujete podmínky nároku). Rodičovský příspěvek vyplatí stát všem, neohlíží se přitom na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Čerpání dávky obvykle navazuje na výplatu peněžité pomoci v mateřství. Záleží ale, jestli rodič splní podmínky pro její přiklepnutí. Komplexní přehled včetně různých užitečných kalkulaček najdete zde.
Co se týče těhotenství a pracovního poměru, můžete být klidná, naše zákony budoucí maminky dostatečně ochraňují. Přesto se můžete cítit nesvá ohledně otázky, kdy a jak říci svému nadřízenému o svém těhotenství. Nejlepší je, když se o vašem těhotenství dozví váš zaměstnavatel co nejdříve, ale samozřejmě až v době, kdy vám těhotenství potvrdí gynekolog. Těhotná zaměstnaná žena většinou správně posoudí dobu, kdy svému nadřízenému oznámí změnu svého stavu. Je vhodné oznámit to zaměstnavateli dostatečně včas, aby mohl splnit platné předpisy o zaměstnávání těhotných žen, a aby si za vás mohl zajistit náhradu na dobu, kdy budete na mateřské a rodičovské dovolené. Obsáhle se této problematice věnuje článek na stránkách Klubu maminek.
Ať už jste příznivce elektronického plánování, nebo si své plány píšete na papír, zpracujte si přehled výdajů, které budete během těhotenství mít. Chytrým plánováním můžete ušetřit desetitisíce korun. Kolik stojí porod a různá vyšetření, kolik výbava pro miminko najdete v odkazech.
Myslete na to, že těhotenství se netýká jen Vás, ale celé Vaší rodiny. Sdílejte proto své plány a pocity se svými nejbližšími – tatínkem, rodiči nebo staršími dětmi. Rozdělte si „úkoly“, ať můžete více odpočívat a užívejte si to.
Čekáte miminko a obáváte se koronaviru? Odborníci doporučují nepanikařit a dodržovat opatření. Zatím neexistuje důkaz, že těhotné ženy jsou náchylnější k následkům COVID-19 než běžná populace. Dobrou zprávou je, že doposud nebyl potvrzen přenos infekce z matky na plod, ani přenos infekce kojením.
Stáhněte si brožuru →Pupečníková krev, tkáň pupečníku nebo placenta byly v minulosti při porodech likvidovány jako biologický odpad. Dnes už víme, že je tento biologicky cenný materiál zdrojem unikátních kmenových buněk, které lze využít k léčbě různých onemocnění (po celém světě se zkoumá přes 85 diagnóz) a které také v budoucnosti mohou reálně zlepšit kvalitu života.
Zjistit víc →