„Velmi doporučuji se připravit nejen na porod, ten už nějak proběhne, ale hlavně na to co přijde potom, kojení/nekojení, šestinedělí a zotavování se po porodu, organizace domácnosti….na to se hooooodně zapomíná a obří tradice péče o šestinedělku upadla do zapomnění…“

Pokud s tatínkem vašeho dítěte nejste oddáni, nezapomeňte na úřední doložení otcovství. Váš partner by mohl být nemile překvapen, kdyby dítě dostalo příjmení po vás a ne po něm. Nastaly by tak pro vás zbytečné komplikace se změnou příjmení dítěte. Vše s vámi vyřídí na matrice vašeho trvalého bydliště. Je nutné, abyste tam zašli oba společně. Budou po vás požadovat těhotenskou průkazku, občanské průkazy a rodné listy.

Novorozeňátko musí být zaregistrováno do osmi dnů po narození u zdravotní pojišťovny, u které je registrována jeho maminka. K registraci vám bude stačit rodný list dítěte. Může ji vyřídit tatínek a vy můžete být v klidu doma. Některé pojišťovny už registraci umožňují také elektronicky, odpadá tak osobní návštěva.

Po narození miminka mu bude samozřejmě vystaven rodný list. V některých městech matriky výborně spolupracují s porodnicemi, předají si potřebné dokumenty a vám přijde rodný list dítka poštou přímo domů. Někde si ho ale musíte vyzvednout na matrice osobně.

Teoreticky byste tento papír měli odevzdat na matrice nejlépe ještě před porodem. Pokud rodný list vyřizuje porodnice, je potřeba jej vzít k porodu. V praxi to mnohdy tak složité není. „Protože dcera přišla na svět o pět týdnů dříve, rodila jsem v jiné porodnici, než bylo původně v plánu. Neměli tak žádný papír o jménu dítěte. Sestřička se mě jednoduše zeptala, jakého pohlaví dítě bude a na jeho jméno. Ani nechtěla vědět jméno pro případ, že by to byl kluk,“ vypráví maminka Lucka. K porodu budete dále potřebovat oddací list (pokud jste oddáni), popřípadě rozsudek o rozvodu (u dětí narozených mimo manželství) či prohlášení rodičů o určení otcovství (u nesezdaných párů). Pokud si pořídíte ověřenou kopii, nemusíte matrice poskytovat originál.

Nepřehlédněte:

Koronavirus, těhotenství a porod

Čekáte miminko a obáváte se koronaviru? Odborníci doporučují nepanikařit a dodržovat opatření. Zatím neexistuje důkaz, že těhotné ženy jsou náchylnější k následkům COVID-19 než běžná populace. Dobrou zprávou je, že doposud nebyl potvrzen přenos infekce z matky na plod, ani přenos infekce kojením.

Stáhněte si brožuru →

Uchováním pupečníkové krve můžete zachránit lidský život

Pupečníková krev, tkáň pupečníku nebo placenta byly v minulosti při porodech likvidovány jako biologický odpad. Dnes už víme, že je tento biologicky cenný materiál zdrojem unikátních kmenových buněk, které lze využít k léčbě různých onemocnění (po celém světě se zkoumá přes 85 diagnóz) a které také v budoucnosti mohou reálně zlepšit kvalitu života. 

Zjistit víc →
(c) 2020 Praktický průvodce zdravým těhotenstvím | info@pruvodcetehotenstvim.cz